A napfény az egyik legfontosabb természetes energiaforrásunk. Nemcsak a növények fotoszintéziséért felelős, hanem az emberi szervezet számára is nélkülözhetetlen.
1. D-vitamin termelés
A D-vitamin az egyik legfontosabb hormonális szabályozónk, amely erősíti az immunrendszert, támogatja a csontok egészségét, segít a gyulladások csökkentésében és még a depresszió ellen is védelmet nyújt. Ezt a létfontosságú vitamint a szervezetünk csak akkor tudja megfelelő mennyiségben előállítani, ha bőrünket napfény éri. Május végétől, akkor van elegendő UV sugárzás hozzá, addig kiegészítőként kell bevinni.
2. Az UV-sugárzás gyógyító hatása
-
Az UVB-sugarak serkentik a szervezet természetes védelmi mechanizmusait.
-
Segít a bőrproblémák, például az ekcéma, pikkelysömör és akné kezelésében.
-
Az infravörös fény elősegíti a sejtek regenerálódását, gyorsítja a sebgyógyulást.
A nagy félrevezetés: a Nap okozza a bőrrákot
A statisztikák éppen az ellenkezőjét mutatják! A bőrrákos esetek száma a legmagasabb azokban az északi országokban, ahol a Nap csak ritkán süt, és az emberek többsége állandóan fényvédő krémeket használ. Megdöbbentő tény, hogy a melanóma gyakran olyan testfelületeken jelenik meg, amelyeket nem ér napfény – például a talpon, a hónaljban vagy a háton.
Az egyik legnagyobb veszélyt valójában a kémiai fényvédők jelentik.
A természet nem ellenünk van, hanem értünk!
A 60-as évekig az UV-fényt számtalan betegség és bőrprobléma gyógyítására használták, azonban az ipar fejlődésével inkább a napot tették meg főbűnösnek. Vajon miért? A veszély valójában abban rejlik, amikor a száraz, sérült bőrökre kerülnek a kémiai fényvédők, szintetikus krémek és sminkek – ezek azok, amelyek ráncokat, foltokat és egyéb bőrkárosodásokat okozhatnak!
A folyamatos fényvédőzés helyett, tegyük rendbe a bőrünket!
Nem kellene tovább szárítani műanyagos krémekkel, csikorgóra mosni szulfátos lemosókkal, alkoholos tonikokkal. Eltávolítani nap mint nap a természetes védőréteget, a peg-es készítményekkel, megfojtani szilikonokkal és elhitetni, hogy hidratálva van. A károsodott bőr védtelen, erre a legnagyobb hiba rákenni a kémiai 50-es fényvédőket....
Egy hidratált, egészséges bőr sokkal jobban ellenáll a napsugárzásnak, mint egy kiszáradt, sérült bőr és még fényvédelme is van! Nem a Nap az ellenség, hanem az a sok vegyi anyag, amit a testünkre kenünk.
Hogyan használjuk tudatosan a napfényt?
-
Kerüljük az égető napsugarakat, de minden nap töltsünk 10-20 percet a napon fedetlen bőrfelületekkel (kar, láb, arc).
-
Fokozatosan szoktassuk a bőrt az UV-sugárzáshoz, hogy természetes védelmet alakítson ki.
-
Válasszunk fizikai fényvédőket, ha hosszabb ideig tartózkodunk a napon (cink-oxid alapú készítmények).
-
Ne mossuk le rögtön a nap után a természetes olajokat a bőrünkről, mert ezek is részt vesznek a védelemben és a D-vitamin termelésben.
A napfény nem ellenségünk, hanem természetes gyógymódunk! Hagyjuk magunkat gyógyulni, energiával feltöltődni.
Bízzunk a testünkben és a megérzéseinkben – ha jól érezzük magunkat a napon, az nem véletlen!