Minden évben felmerül a fényvédő kérdés és sok az ellentmondásos információ a témában. Mára teljesen elterjedt, hogy alaposan kenjük be magunkat magas, 50 faktoros naptejjel és kerüljük a napot 11 és 15 óra között.
Ami biztos, hogy a különböző tartósítószerekkel és vegyi anyagokkal készült naptejektől mindenképp tartózkodjunk, mert ugyan megvédhetnek a napsugarak káros hatásaitól, de cserébe olyan összetevőket tartalmazhatnak, melyek maguk is ártalmasak. Hormonkárosítók, nano anyagok, BHT, parabének, fényérzékenyítő anyagok. Ezért a kémiai fényvédőkkel a továbbiakban nem foglalkozom, azok úgy ahogy vannak kerülendők.
Ne feledd, a barnaság elkerülhetetlenül eltűnik 3-4 héten belül a sejtek megújulásával. Nem éri meg kockáztatni!
A másik alternatíva a fizikai fényvédelem.
Hivatalosan ugyanis fényvédőnek azt nevezhetjük, ami vagy fizikai vagy kémiai fényvédelemmel rendelkezik.
A napvédő termékek nem olyan kozmetikumok, mint a többi. Európában a fényvédelmet hirdető termékeknek független laboratóriumok által, szabványosított módszerekkel mért SPF fényvédő faktorral kell rendelkezniük.
Ugyanolyan fényvédő faktorral rendelkező baba fényvédő krém teljesen azonos szintű védelmet nyújt, mint egy felnőtt naptej és az is mindegy, hogy ásványi (titán-dioxid vagy cink-oxid) szűrös egy fényvédő vagy vegyi szűrös a teljesítményüket ugyan úgy mérik.
Sokan használnak különböző mono növényi olajokat, vajakat önmagában. Gyerekkoromban emlékszem nagy divat volt a kakaóvaj. Ezek bizonyítottan UV-ellenes hatásúak, de sem a shea vaj, sem a kakaóvaj, sem a kókuszolaj vagy a Tahiti Monoi olaja önmagában nem elegendő!
Bennem sokszor felmerül, hogy miért nem az útépítő munkások vagy a földeken tűző napon dolgozó emberek közül kerül ki a legtöbb bőrrákos megbetegedés? Miért gyakoribb ez a probléma a naptejet használó fejlett országokban, mint a fejletlen napos országokban, ahol az emberek egész nap kint vannak a szabadban?
Ebből mégiscsak azt a következtetést lehet levonni, hogy nem a napon töltött idő a veszélyes, hanem a leégés!
De ez sem teljesen igaz! Az UVB-sugarak felelősek a leégésért és a barnulásért, míg az UVA-sugarak okozzák a bőr idő előtti öregedését. Fontos tudni, hogy mindkettő növeli a bőrrák kockázatát! Az UVA-sugarakon belül a hosszú hullámú UVA-sugarak különösen mélyre hatolnak a bőrben, sötét pigmentfoltokat, napallergiát és idő előtti bőröregedést okoznak.
Ezért az UVA és UVB sugarak elleni széles spektrumú fényvédővel kell védeni a bőrt!
De mit jelent valójában az SPF20, 30 vagy 50 fényvédelem? Minél magasabb a fényvédő krém faktorszáma, annál jobban védi a bőrt?
Az európai szabályozás 4 szintbe sorolja a fényvédő indexeket:
• Az alacsony védelem a 6-tól 10-ig terjedő SPF-indexeknek felel meg. (ide tartoznak a mono növényi olajok, vajak)
• Az SPF 15-25 krémek átlagos védelmet nyújtanak.
• A magas védelmi indexek SPF30-tól SPF50-ig terjednek.
• Az SPF50+ indexek nagyon magas védelemnek számítanak.
**Azonban az SPF 20 és 50 faktor között sokkal kisebb a különbség, mint amennyit a mutatóik sugallnak. Ezek a számok nem a védelem szintjének felelnek meg, hanem az UVB-sugárzásnak, amelyet a fényvédő átenged. **
• Az SPF20 fényvédelem blokkolja a bőrt érő UVB sugarak 95%-át. (20 UVB sugárból 1 jut át rajta)
• Az SPF30-as fényvédő krémmel (30-ból 1 jut át) az UVB sugarak körülbelül körülbelül 96,7%-át.
• Az SPF50 fényvédő (50-ből 1 jut át) azaz 98%-tól megvéd.
Tehát ha SPF20 faktorról SPF50-re váltasz az 3 további UVB-t blokkol (100-ból) és közel sem nyújt 2,5 x erősebb fényvédelmet!
Fontos tudni, hogy a magas védőfaktorú fényvédő krém nem teszi lehetővé, hogy ritkábban vidd fel, vagy növeld a napozási időt.
Akár SPF20 vagy SPF50+ használsz, mindig tartsd be az alábbiakat:
• Vidd fel kellően vastag rétegben a fényvédőt minden kitett részre, arcra és testre. Ügyelj arra, hogy ne felejts ki bizonyos érzékeny területeket: a lábfej felső részét, a térd hátsó részét, a hát nehezen elérhető részeit, füleket stb.
• Fényvédő spray helyett kézzel kend fel a krémet (ez azt is megakadályozza, hogy a titán-dioxid alapú ásványi krém esetén belélegezd a veszélyes részecskéket.
• Legalább 2 óránként ismételd meg a műveletet anélkül, hogy megvárnád a kellemetlen égő érzést: a napkrémek gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmaznak, amelyek késleltetik az érzékelést.
• Minden úszás, zuhanyozás, erős izzadás esetén ismételni kell a felvitelt.
Végül a legfontosabb: a fényvédelem további fizikai intézkedések mellett tovább fokozható. Például viselj széles karimájú kalapot, napszemüveget, bő pamutruhát, használj napernyőt. Légy különösen óvatos homokos parton, víz mellett, a hegyekben, havon: ahol a visszaverődő fénysugarak megtízszerezik az UV-sugarak erejét.
A nagyon magas SPF-értékű krémek óriási veszélye az általuk nyújtott hamis biztonságérzet.
Az SPF50+ krémünkkel felvértezve tévesen azt gondoljuk, hogy teljesen védettek vagyunk a napsütéstől, és kevésbé vagyunk óvatosak. Ezért az SPF80, 100, 130 faktorokat az SPF50+ kategóriába sorolta az Európai Bizottság.
Tehát a magas fényvédő index önmagában nem teszi lehetővé, hogy korlátlanul élvezd a napsugarakat.
Ha most előjött benned a dilemma, hogy jó-jó az a fizikai fényvédő, de nem szeretek meszelten kinézni, (a fizikai fényvédő porok ugyanis fehér téteget hagynak a bőrön) akkor van számodra egy jó hírem.
Az oOlution 4 évig fejlesztette a világon egyedülálló napvédő olajkeverékét.
A Hello Sunshine az egyetlen 100%-ban természetes, növényi összetételű napolaj arcra és testre, fizikai vagy kémiai szűrők nélkül!
(Ezért hivatalosan nem is szólíthatjuk fényvédő olajnak.) Ennek ellenére ugyanazon laboratóriumi vizsgálatok alapján igazoltan 20-as faktorszámú fényvédelemmel rendelkezik!
Garantáltan biztonságos mind a bőrre, mind az egészségre és a környezetre is, nem szennyezi a tengereket, nem bántja a korallokat!
A fényvédőd igazi bőrápoló is lehet: öregedés gátló, regeneráló és tápláló hatóanyagok segítségével, melyek segítenek megelőzni a ráncokat és a napfoltokat, helyreállítják és megnyugtatják bőrödet.