Az elmúlt 20 évben a földfelszínt érő UV-sugárzás mértéke körülbelül 15%-kal növekedett. Ugyanebben az időszakban a melanómás halálesetek száma több mint 100%-kal, azaz a duplájára emelkedett, miközben a magas faktorszámú fényvédő szerek piaca sokszorosára nőtt.
Ezért nálam nem a napfürdőzés, hanem a kémiai fényvédők kerültek az abszolút kerülendő kategóriába . Mindeközben az FDA, az Amerikai Gyógyszer- és Élelmiszer-ellenőrzési Hivatal 12 veszélyes kémiai hatóanyagot vizsgált meg, és ajánlásokat tett ezek korlátozására és betiltására.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a fényvédőket gyakran beleteszik sminkekbe, arckrémekbe, ajakbalzsamokba ezeknél is fontos meggyőződni róla, hogy nem kémiai szerekről van szó!
Bár a szintetikus sminktermékek és konvencionális krémek esetében majdnem biztos, hogy kémiai fényvédőt találsz!
Fizikai vs, kémiai fényvédők:
A fizikai szerek a bőr felszínéről visszatükrözik a napsugárzást, így a káros UVB sugárzás már be sem jut a bőrbe. Ezek hatóanyagai a cink-oxid vagy a titán-dioxid. Nincs káros mellékhatásuk, azonnal hatnak, egyetlen hátrányuk éppen a megbízhatóságukból ered: nem szívódnak fel, hanem egy vékony réteget képeznek.
Sajnos a kényelem érdekében az emberek a kémiai szerek felé fordultak. A kémiai napvédő szerek veszélyes hatóanyagai először be kell szívódjanak a bőr sejtjeibe. Nem tudom hányan figyelnek arra, hogy a kémiai fényvédőket fél órával a napozás előtt fel kell kenni? Ennyi idő kell, hogy felszívódjon és aktiválódjon.
A kémiai fényvédő szerek hatóanyagai akár egyetlen napozás után is három hétig kimutathatók a vérből.
Egy tudományos kutatás eredménye azt bizonyítja, hogy az oxybenzone a 6-8 éves kislányok 96%-nak a vizeletéből kimutatható! Európában kimutattak négy közös fényvédő anyagot az anyatejben, potenciálisan kitéve a csecsemőket ezen vegyszereknek.
Régóta egyre erősebb a gyanú, hogy minél magasabb a faktorszám, annál ártalmasabb a kémiai fényvédő.
Minden tudományos szervezet, amelynek nem származik anyagi előnye a fényvédő szerek eladásából, azt javasolja, hogy fizikai fényvédő szereket használjunk, még akkor is, ha ezek használata némi kényelmetlenséget okoz.
Ha valakit zavar, hogy testét vékony fehér réteg borítja, emlékezzen, hogy a fehér réteget le lehet mosni a zuhany alatt, de a bőrrákot nem.
Amúgy pedig már fehér réteggel sem kell számolni a legújabb fényvédőink esetében.